„А“ Group 2010/11

standings

# Club M W D L GD P
1. Litex (Lovech) Litex (Lovech) 30 23 6 1 56:13 (43) 75
2. Levski (Sofia) Levski (Sofia) 30 23 3 4 67:24 (43) 72
3. CSKA (Sofia) CSKA (Sofia) 30 18 7 5 53:26 (27) 61
4. Lokomotiv (Sofia) Lokomotiv (Sofia) 30 16 4 10 47:33 (14) 52
5. Lokomotiv 1936 (Plovdiv) Lokomotiv 1936 (Plovdiv) 30 14 10 6 54:28 (26) 52
6. Cherno more (Varna) Cherno more (Varna) 30 15 6 9 36:28 (8) 51
7. Beroe (Stara Zagora) Beroe (Stara Zagora) 30 13 7 10 33:34 (-1) 46
8. Chernomorets Burgas (Burgas) Chernomorets Burgas (Burgas) 30 9 10 11 19:28 (-9) 37
9. Minyor (Pernik) Minyor (Pernik) 30 10 6 14 33:45 (-12) 36
10. Montana 1921 (Montana) Montana 1921 (Montana) 30 8 8 14 30:46 (-16) 32
11. Slavia 1913 (Sofia) Slavia 1913 (Sofia) 30 9 5 16 34:38 (-4) 32
12. Kaliakra (Kavarna) Kaliakra (Kavarna) 30 8 6 16 19:40 (-21) 30
13. Pirin Blagoevgrad (Blagoevgrad) Pirin Blagoevgrad (Blagoevgrad) 30 6 9 15 32:39 (-7) 27
14. Vidima-Rakovski (Sevlievo) Vidima-Rakovski (Sevlievo) 30 6 7 17 26:52 (-26) 25
15. Akademik 1947 (Sofia) Akademik 1947 (Sofia) 30 5 5 20 16:51 (-35) 20
16. Sliven 2000 (Sliven) Sliven 2000 (Sliven) 30 4 7 19 22:52 (-30) 19

attendance

Goals time table

fixtures

CSKA
(Sofia)

3:1

28 May 2011 18:00
Bulgarska armia, Sofia
30th round

Akademik 1947
(Sofia)

Lokomotiv 1936
(Plovdiv)

4:1

21 May 2011 18:00
Lokomotiv, Plovdiv
29th round

CSKA
(Sofia)

CSKA
(Sofia)

2:2

18 May 2011 18:00
Bulgarska armia, Sofia
28th round

Pirin Blagoevgrad
(Blagoevgrad)

Beroe
(Stara Zagora)

0:2

15 May 2011 18:00
Beroe, Stara Zagora
27th round

CSKA
(Sofia)

CSKA
(Sofia)

2:0

7 May 2011 21:00
Bulgarska armia, Sofia
26th round

Minyor
(Pernik)

Kaliakra
(Kavarna)

0:3

4 May 2011 18:00
 
25th round

CSKA
(Sofia)

CSKA
(Sofia)

3:1

30 April 2011 21:00
Bulgarska armia, Sofia
24th round

Lokomotiv
(Sofia)

Montana 1921
(Montana)

1:4

25 April 2011 15:00
Ogosta, Montana
23rd round

CSKA
(Sofia)

CSKA
(Sofia)

1:0

16 April 2011 21:00
Vasil Levski, Sofia
22nd round

Slavia 1913
(Sofia)

Litex
(Lovech)

0:0

10 April 2011 21:00
Gradski, Lovech
21st round

CSKA
(Sofia)

CSKA
(Sofia)

2:0

1 April 2011 18:00
Vasil Levski, Sofia
20th round

Sliven 2000
(Sliven)

Cherno more
(Varna)

1:0

20 March 2011 15:00
Ticha, Varna
19th round

CSKA
(Sofia)

CSKA
(Sofia)

1:0

13 March 2011 18:00
 
18th round

Vidima-Rakovski
(Sevlievo)

Chernomorets Burgas
(Burgas)

0:4

5 March 2011 18:00
 
17th round

CSKA
(Sofia)

Levski
(Sofia)

1:3

26 February 2011 18:00
Georgi Asparuhov, Sofia
16th round

CSKA
(Sofia)

Akademik 1947
(Sofia)

1:1

28 November 2010 14:00
Slavia, Sofia
15th round

CSKA
(Sofia)

CSKA
(Sofia)

1:0

14 November 2010 18:00
Vasil Levski, Sofia
14th round

Lokomotiv 1936
(Plovdiv)

Pirin Blagoevgrad
(Blagoevgrad)

0:1

8 November 2010 14:00
Hristo Botev, Blagoevgrad
13th round

CSKA
(Sofia)

CSKA
(Sofia)

3:2

30 October 2010 15:00
Vasil Levski, Sofia
12th round

Beroe
(Stara Zagora)

Minyor
(Pernik)

2:4

24 October 2010 15:00
 
11th round

CSKA
(Sofia)

CSKA
(Sofia)

0:0

17 October 2010 21:00
Vasil Levski, Sofia
10th round

Kaliakra
(Kavarna)

Lokomotiv
(Sofia)

2:2

4 October 2010 21:00
Vasil Levski, Sofia
9th round

CSKA
(Sofia)

CSKA
(Sofia)

2:0

25 September 2010 21:00
Vasil Levski, Sofia
8th round

Montana 1921
(Montana)

Slavia 1913
(Sofia)

1:0

19 September 2010 16:00
Slavia, Sofia
7th round

CSKA
(Sofia)

CSKA
(Sofia)

1:1

11 September 2010 21:00
Vasil Levski, Sofia
6th round

Litex
(Lovech)

Sliven 2000
(Sliven)

1:3

29 August 2010 18:00
 
5th round

CSKA
(Sofia)

CSKA
(Sofia)

1:0

22 August 2010 21:00
Vasil Levski, Sofia
4th round

Cherno more
(Varna)

Vidima-Rakovski
(Sevlievo)

2:2

14 August 2010 18:00
 
3rd round

CSKA
(Sofia)

CSKA
(Sofia)

1:2

8 August 2010 21:00
Vasil Levski, Sofia
2nd round

Chernomorets Burgas
(Burgas)

CSKA
(Sofia)

0:1

1 August 2010 21:00
Vasil Levski, Sofia
1st round

Levski
(Sofia)

players

Nº Name App Min Sq Goa YC RC
1. Zdravko Chavdarov 2 191′ 15 - - -
2. Pavel Vidanov 12 1149′ 13 - 1 -
3. Tomislav Kostadinov 0 (5) 120′ 9 - - -
4. Kostadin Stoyanov 17 1608′ 19 1 5 -
5. Todor Yanchev 27 (1) 2531′ 29 - 3 -
6. Giuseppe Aquaro 19 1723′ 26 3 3 1
7. Spas Delev 24 (2) 2047′ 26 13 7 1
8. Rumen Trifonov 27 (2) 2508′ 29 2 1 -
9. Dormushali Saidhodzha 0 (5) 78′ 11 - 1 -
10. Lucas Trecarichi 1 (4) 244′ 5 - - -
10. Rui Miguel 1 98′ 3 - - -
11. Ivan Bandalovski 13 (2) 1275′ 16 - 2 -
12. Ivan Karadzhov 17 1610′ 19 - 3 -
13. Bozhidar Stoychev - - 2 - - -
14. Dimitar Iliev 2 (3) 200′ 10 - - -
14. Stanislav Kostov 2 (1) 182′ 3 1 - -
15. Elliot Grandin 1 97′ 1 - 1 -
15. Martin Vasilev - - 4 - - -
16. Christian Tiboni 1 (3) 181′ 7 - - -
17. Chetin Sadula 3 (2) 270′ 13 - - -
18. Boris Galchev 19 (3) 1708′ 24 1 12 2
19. Apostol Popov 16 (4) 1506′ 23 2 - -
20. Georgi Amzin - - 2 - - -
21. Kosta Yanev 6 (11) 681′ 25 - 3 -
22. Petar Stoyanov 2 (1) 188′ 8 - - -
22. Marco Esposito 2 (1) 200′ 5 - - -
23. Emil Gargorov 6 (6) 583′ 13 2 1 -
23. William Tiero 3 (1) 262′ 5 - - -
24. Aleksandar Tonev 17 (6) 1520′ 26 2 3 1
25. Yordan Minev 6 572′ 7 - 4 -
26. Cillian Sheridan 9 (7) 950′ 24 4 1 -
27. Martin Dechev 5 312′ 5 - 1 -
27. Stanko Yovchev 0 (5) 75′ 12 - - -
28. Marquinhos 24 (4) 2267′ 28 9 (1) 7 1
29. Gergory Nelson 17 (6) 1605′ 24 3 2 -
30. Fabrizio Grillo 3 238′ 6 - 1 -
32. Michel Platini 15 (3) 1377′ 18 10 3 -
88. Blagoy Makendzhiev 2 187′ 15 - - -
92. Raïs M'Bolhi 9 857′ 9 - - -
  • App - number of matches during the season. in brakets is displayed matches played as sub
  • Min - number of minutes played during the season. if no other information the match is calculated as two halfs by 45 minutes
  • Sq - number of matches that the player was on starting eleven on or on the bench
  • Goa - total goals scored by the played. in brakets is displayed how many of those are from penalties
  • YC - number of yellow cards
  • RC - number of red cards