„А“ Group 1989/90

standings

# Club M W D L GD P
1. CSKA (Sofia) CSKA (Sofia) 30 18 9 3 85:30 (55) 45
2. Slavia (Sofia) Slavia (Sofia) 30 13 10 7 37:29 (8) 36
3. Etar (Veliko Tarnovo) Etar (Veliko Tarnovo) 30 14 7 9 51:32 (19) 35
4. Levski (Sofia) Levski (Sofia) 30 12 11 7 57:39 (18) 35
5. Lokomotiv (Sofia) Lokomotiv (Sofia) 30 15 5 10 53:40 (13) 35
6. Pirin (Blagoevgrad) Pirin (Blagoevgrad) 30 13 8 9 46:32 (14) 34
7. Botev (Plovdiv) Botev (Plovdiv) 30 15 3 12 43:39 (4) 33
8. Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa) Lokomotiv (Gorna Oryahovitsa) 30 11 8 11 28:32 (-4) 30
9. Sliven (Sliven) Sliven (Sliven) 30 12 5 13 41:44 (-3) 29
10. Beroe (Stara Zagora) Beroe (Stara Zagora) 30 10 9 11 43:48 (-5) 29
11. Chernomorets (Burgas) Chernomorets (Burgas) 30 11 7 12 36:41 (-5) 29
12. Dunav (Ruse) Dunav (Ruse) 30 9 9 12 30:38 (-8) 27
13. Lokomotiv (Plovdiv) Lokomotiv (Plovdiv) 30 9 9 12 30:47 (-17) 27
14. Hebar (Pazardzhik) Hebar (Pazardzhik) 30 10 5 15 29:43 (-14) 25
15. Cherno more (Varna) Cherno more (Varna) 30 6 4 20 28:63 (-35) 16
16. Botev (Vratsa) Botev (Vratsa) 30 5 5 20 25:65 (-40) 15

attendance

Goals time table

fixtures

CSKA
(Sofia)

1:2

2 June 1990 18:00
Vasil Levski, Sofia
30th round

Slavia
(Sofia)

Botev
(Vratsa)

3:5

26 May 1990 18:00
Hristo Botev, Vratsa
29th round

CSKA
(Sofia)

Dunav
(Ruse)

2:2

19 May 1990 18:00
Gradski, Ruse
28th round

CSKA
(Sofia)

CSKA
(Sofia)

4:0

12 May 1990 18:00
Narodna armiya, Sofia
27th round

Lokomotiv
(Plovdiv)

Lokomotiv
(Gorna Oryahovitsa)

1:1

2 May 1990 18:00
Dimitar Dyulgerov, Gorna Oryahovitsa
26th round

CSKA
(Sofia)

CSKA
(Sofia)

3:1

28 April 1990 19:15
Narodna armiya, Sofia
25th round

Pirin
(Blagoevgrad)

Cherno more
(Varna)

1:2

21 April 1990 17:00
 
24th round

CSKA
(Sofia)

CSKA
(Sofia)

3:0

14 April 1990 17:00
Narodna armiya, Sofia
23rd round

Chernomorets
(Burgas)

Levski
(Sofia)

2:2

7 April 1990 18:00
Vasil Levski, Sofia
22nd round

CSKA
(Sofia)

CSKA
(Sofia)

1:2

31 March 1990 18:15
Vasil Levski, Sofia
21st round

Lokomotiv
(Sofia)

Botev
(Plovdiv)

2:0

25 March 1990 16:00
Hristo Botev, Plovdiv
20th round

CSKA
(Sofia)

CSKA
(Sofia)

5:2

17 March 1990 15:30
Narodna armiya, Sofia
19th round

Etar
(Veliko Tarnovo)

Beroe
(Stara Zagora)

3:3

11 March 1990 15:30
Beroe, Stara Zagora
18th round

CSKA
(Sofia)

CSKA
(Sofia)

4:0

3 March 1990 18:00
Narodna armiya, Sofia
17th round

Sliven
(Sliven)

Hebar
(Pazardzhik)

0:3

24 February 1990 14:30
Septemvri, Pazardzhik
16th round

CSKA
(Sofia)

Slavia
(Sofia)

1:1

2 December 1989 14:00
Vasil Levski, Sofia
15th round

CSKA
(Sofia)

CSKA
(Sofia)

6:0

25 November 1989 14:30
Narodna armiya, Sofia
14th round

Botev
(Vratsa)

CSKA
(Sofia)

4:1

19 November 1989 14:30
Narodna armiya, Sofia
13th round

Dunav
(Ruse)

Lokomotiv
(Plovdiv)

2:2

5 November 1989 14:30
Lokomotiv, Plovdiv
12th round

CFKA „Sredets“
(Sofia)

CFKA „Sredets“
(Sofia)

2:0

28 October 1989 15:00
Narodna armiya, Sofia
11th round

Lokomotiv
(Gorna Oryahovitsa)

Pirin
(Blagoevgrad)

1:1

25 October 1989 17:15
Hristo Botev, Blagoevgrad
10th round

CFKA „Sredets“
(Sofia)

CFKA „Sredets“
(Sofia)

6:1

21 October 1989 15:00
Narodna armiya, Sofia
9th round

Cherno more
(Varna)

Chernomorets
(Burgas)

0:0

14 October 1989 15:00
9-ti septemvri, Burgas
8th round

CFKA „Sredets“
(Sofia)

CFKA „Sredets“
(Sofia)

5:0

1 October 1989 15:00
Vasil Levski, Sofia
7th round

Vitosha
(Sofia)

Lokomotiv
(Sofia)

0:2

23 September 1989 20:00
Vasil Levski, Sofia
6th round

CFKA „Sredets“
(Sofia)

CFKA „Sredets“
(Sofia)

6:1

9 September 1989 17:30
Narodna armiya, Sofia
5th round

Trakia
(Plovdiv)

Etar
(Veliko Tarnovo)

1:1

2 September 1989 19:30
 
4th round

CFKA „Sredets“
(Sofia)

CFKA „Sredets“
(Sofia)

4:0

27 August 1989 18:00
Narodna armiya, Sofia
3rd round

Beroe
(Stara Zagora)

Sliven
(Sliven)

0:3

19 August 1989 18:00
Hadzhi Dimitar, Sliven
2nd round

CFKA „Sredets“
(Sofia)

CFKA „Sredets“
(Sofia)

3:1

16 August 1989 20:15
Narodna armiya, Sofia
1st round

Hebar
(Pazardzhik)

players

Nº Name App Min Sq Goa YC RC
- Kiril Kachamanov 0 (2) 43′ 2 - - -
1. Ilia Valov 23 1982′ 23 - 1 -
1. Rumen Apostolov 7 (2) 718′ 9 - - -
2. Emil Dimitrov 28 2444′ 28 - 2 -
3. Trifon Ivanov 27 2361′ 27 4 2 -
4. Petar Vitanov 16 (6) 1590′ 22 3 1 -
4. Stefan Bachev 12 (3) 1022′ 15 - - -
5. Dimitar Mladenov 27 (1) 2490′ 28 1 1 -
5. Marius Urukov 26 (1) 2340′ 27 1 - -
6. Kostadin Yanchev 27 (1) 2418′ 28 - 1 -
7. Emil Kostadinov 25 (1) 2030′ 26 6 2 1
7. Doncho Donev 5 (11) 636′ 16 4 1 -
8. Hristo Stoichkov 30 2650′ 30 38 (4) 5 -
9. Lyuboslav Penev 6 540′ 6 12 (4) - -
9. Rumen Stoyanov 1 (2) 124′ 3 - 1 -
10. Marin Bakalov 26 2281′ 26 5 - -
10. Ivaylo Kirov 13 (3) 1182′ 16 4 - -
11. Georgi K. Georgiev 25 (1) 2113′ 26 5 4 -
11. Slavcho Iliev 5 (2) 522′ 7 - - -
11. Viktorio Pavlov 1 (2) 124′ 3 1 - -
  • App - number of matches during the season. in brakets is displayed matches played as sub
  • Min - number of minutes played during the season. if no other information the match is calculated as two halfs by 45 minutes
  • Sq - number of matches that the player was on starting eleven on or on the bench
  • Goa - total goals scored by the played. in brakets is displayed how many of those are from penalties
  • YC - number of yellow cards
  • RC - number of red cards