„А“ Group 1968/69

In January 1969, the CSKA „Cherveno zname“ merged with the Second Division Septemvri in CSKA „Septemvriysko zname“. Also during the winter break the team of Spartak (Sofia) merged with Levski (Sofia) and Sportist (Sofia, Kremikovtsi) under the name „Levski-Spartak“. In the vacant Spartak spot was is invited by Akademik (Sofia), who was in „B“ group. Akademik started the spring with the points of Spartak. Merge also between the teams of Slavia (Sofia) and Lokomotiv (Sofia) under the name of ZhSK-Slavia. The team continued with Slavia's points, and Lokomotiv recorded awarded official losses.

standings

# Club M W D L GD P
1. CSKA „Septemvriysko zname“ (Sofia) CSKA „Septemvriysko zname“ (Sofia) 30 22 3 5 74:38 (36) 47
2. Levski-Spartak (Sofia) Levski-Spartak (Sofia) 30 17 6 7 59:33 (26) 40
3. Lokomotiv (Plovdiv) Lokomotiv (Plovdiv) 30 16 7 7 53:40 (13) 39
4. Cherno more (Varna) Cherno more (Varna) 30 13 12 5 44:27 (17) 38
5. ZhSK-Slavia (Sofia) ZhSK-Slavia (Sofia) 30 15 7 8 54:33 (21) 37
6. Trakia (Plovdiv) Trakia (Plovdiv) 30 11 6 13 51:48 (3) 28
7. Chernomorets (Burgas) Chernomorets (Burgas) 30 10 8 12 51:56 (-5) 28
8. Botev (Vratsa) Botev (Vratsa) 30 10 7 13 48:51 (-3) 27
9. Spartak (Pleven) Spartak (Pleven) 30 12 3 15 44:52 (-8) 27
10. Krakra Pernishki (Pernik) Krakra Pernishki (Pernik) 30 10 7 13 42:53 (-11) 27
11. Akademik (Sofia) Akademik (Sofia) 30 8 10 12 32:35 (-3) 26
12. Beroe (Stara Zagora) Beroe (Stara Zagora) 30 10 6 14 36:45 (-9) 26
13. Dunav (Ruse) Dunav (Ruse) 30 10 5 15 36:48 (-12) 25
14. Marek (Stanke Dimitrov) Marek (Stanke Dimitrov) 30 9 7 14 34:46 (-12) 25
15. Dobrudzha (Tolbuhin) Dobrudzha (Tolbuhin) 30 8 8 14 32:44 (-12) 24
16. Lokomotiv (Sofia) Lokomotiv (Sofia) 15 7 2 6 23:19 (4) 16

attendance

Goals time table

fixtures

CSKA „Septemvriysko zname“
(Sofia)

4:2

29 June 1969
Vasil Levski, Sofia
30th round

Trakia
(Plovdiv)

Spartak
(Pleven)

1:0

21 June 1969
Slavi Aleksiev, Pleven
29th round

CSKA „Septemvriysko zname“
(Sofia)

CSKA „Septemvriysko zname“
(Sofia)

3:3

18 June 1969
Vasil Levski, Sofia
28th round

Akademik
(Sofia)

Levski-Spartak
(Sofia)

1:3

31 May 1969
Vasil Levski, Sofia
27th round

CSKA „Septemvriysko zname“
(Sofia)

CSKA „Septemvriysko zname“
(Sofia)

1:0

17 May 1969
Narodna armiya, Sofia
26th round

Marek
(Stanke Dimitrov)

Cherno more
(Varna)

0:1

11 May 1969
 
25th round

CSKA „Septemvriysko zname“
(Sofia)

CSKA „Septemvriysko zname“
(Sofia)

3:2

5 May 1969
Narodna armiya, Sofia
24th round

Dunav
(Ruse)

Krakra Pernishki
(Pernik)

4:1

26 April 1969 17:00
Stadion na mira, Pernik
23rd round

CSKA „Septemvriysko zname“
(Sofia)

CSKA „Septemvriysko zname“
(Sofia)

2:1

16 April 1969
Narodna armiya, Sofia
22nd round

Lokomotiv
(Plovdiv)

Dobrudzha
(Tolbuhin)

1:0

13 April 1969
Druzhba, Tolbuhun
21st round

CSKA „Septemvriysko zname“
(Sofia)

Beroe
(Stara Zagora)

0:2

5 April 1969 16:30
Gradski, Stara Zagora
20th round

CSKA „Septemvriysko zname“
(Sofia)

CSKA „Septemvriysko zname“
(Sofia)

3:0 aw

30 March 1969
 
19th round

Lokomotiv
(Sofia)

ZhSK-Slavia
(Sofia)

2:0

22 March 1969 16:30
Vasil Levski, Sofia
18th round

CSKA „Septemvriysko zname“
(Sofia)

CSKA „Septemvriysko zname“
(Sofia)

4:0

15 March 1969 16:00
Narodna armiya, Sofia
17th round

Botev
(Vratsa)

Chernomorets
(Burgas)

1:2

9 March 1969
Neftochimic, Burgas
16th round

CSKA „Septemvriysko zname“
(Sofia)

Trakia
(Plovdiv)

1:2

4 December 1968
9-ti septemvri, Plovdiv
15th round

CSKA „Ch. zname“
(Sofia)

CSKA „Ch. zname“
(Sofia)

3:1

30 November 1968 14:00
Narodna armiya, Sofia
14th round

Spartak
(Pleven)

Spartak
(Sofia)

1:1

24 November 1968 14:30
Vasil Levski, Sofia
13th round

CSKA „Ch. zname“
(Sofia)

CSKA „Ch. zname“
(Sofia)

2:7

17 November 1968 17:30
Vasil Levski, Sofia
12th round

Levski
(Sofia)

Marek
(Stanke Dimitrov)

0:1

10 November 1968
Bonchuk, Stanke Dimitrov
11th round

CSKA „Ch. zname“
(Sofia)

CSKA „Ch. zname“
(Sofia)

3:1

7 November 1968
Narodna armiya, Sofia
10th round

Cherno more
(Varna)

Dunav
(Ruse)

0:2

2 November 1968
Gradski, Ruse
9th round

CSKA „Ch. zname“
(Sofia)

CSKA „Ch. zname“
(Sofia)

4:1

24 September 1968
Narodna armiya, Sofia
8th round

Minyor
(Pernik)

Lokomotiv
(Plovdiv)

3:4

21 September 1968
9-ti septemvri, Plovdiv
7th round

CSKA „Ch. zname“
(Sofia)

CSKA „Ch. zname“
(Sofia)

2:0

14 September 1968
Narodna armiya, Sofia
6th round

Dobrudzha
(Tolbuhin)

CSKA „Ch. zname“
(Sofia)

7:1

31 August 1968
Narodna armiya, Sofia
5th round

Beroe
(Stara Zagora)

Lokomotiv
(Sofia)

2:2

28 August 1968
Levski, Sofia
1st round

CSKA „Ch. zname“
(Sofia)

CSKA „Ch. zname“
(Sofia)

3:1

24 August 1968
Rakovski, Sofia
4th round

Slavia
(Sofia)

Botev
(Vratsa)

1:2

18 August 1968
 
3rd round

CSKA „Ch. zname“
(Sofia)

CSKA „Ch. zname“
(Sofia)

7:0

10 August 1968
Narodna armiya, Sofia
2nd round

Chernomorets
(Burgas)

players

Nº Name App Min Sq Goa Assi
- Vasil Nedelchev 2 (3) 270′ 5 - -
- Petar Patsev 0 (2) 73′ 2 1 -
1. Stoyan Yordanov 17 (3) 1475′ 20 - -
1. Yordan Filipov 10 (3) 1000′ 14 - -
1. Stancho Bonchev 2 135′ 2 - -
2. Ivan Zafirov 18 (1) 1503′ 19 - -
2. Rusi Penchev 8 (5) 803′ 14 - 1
3. Kiril Stankov 27 (1) 2430′ 28 - -
3. Boris Gaganelov 23 (1) 2043′ 24 - -
4. Hristo Marinchev 17 (1) 1574′ 18 - -
5. Dimitar Penev 28 2520′ 28 3 1
5. Asparuh Nikodimov 28 2449′ 28 4 1
5. Boris Stankov 11 (1) 1026′ 13 - -
7. Tsvetan Atanasov 22 (3) 1837′ 25 4 1
8. Nikola Tsanev 23 (1) 1918′ 24 5 1
9. Petar Zhekov 29 2610′ 29 36 (6) 2
10. Dimitar Yakimov 24 2116′ 24 12 1
11. Dimitar Marashliev 28 2373′ 28 4 3
11. Peyo Nikolov 2 (7) 434′ 9 1 -
13. Emil Simov 0 (1) 28′ 1 - -
  • App - number of matches during the season. in brakets is displayed matches played as sub
  • Min - number of minutes played during the season. if no other information the match is calculated as two halfs by 45 minutes
  • Sq - number of matches that the player was on starting eleven on or on the bench
  • Goa - total goals scored by the played. in brakets is displayed how many of those are from penalties
  • Assi - total assists made by the player