Third League 2023/24

standings

# Club M W D L GD P
1. Minyor (Pernik) Minyor (Pernik) 38 31 4 3 78:29 (49) 97
2. CSKA II (Sofia) CSKA II (Sofia) 38 25 5 8 68:39 (29) 80
3. Botev 1937 (Ihtiman) Botev 1937 (Ihtiman) 38 20 7 11 70:52 (18) 67
4. Vihren (Sandanski) Vihren (Sandanski) 38 20 6 12 66:46 (20) 66
5. Slivnishki geroy (Slivnitsa) Slivnishki geroy (Slivnitsa) 38 16 10 12 52:47 (5) 58
6. Levski II (Sofia) Levski II (Sofia) 38 16 8 14 61:51 (10) 56
7. Rilski sportist 2011 (Samokov) Rilski sportist 2011 (Samokov) 38 16 4 18 58:61 (-3) 52
8. Balkan 1929 (Botevgrad) Balkan 1929 (Botevgrad) 38 13 11 14 63:62 (1) 50
9. FK 1948 III (Sofia) FK 1948 III (Sofia) 38 14 7 17 57:55 (2) 49
10. Bansko team (Bansko) Bansko team (Bansko) 38 13 9 16 50:54 (-4) 48
11. Septemvri II (Sofia) Septemvri II (Sofia) 38 13 9 16 50:46 (4) 48
12. Vitosha (Bistritsa) Vitosha (Bistritsa) 38 12 11 15 30:35 (-5) 47
13. Kyustendil (Kyustendil) Kyustendil (Kyustendil) 38 12 10 16 53:54 (-1) 46
14. Slavia 1913 II (Sofia) Slavia 1913 II (Sofia) 38 13 7 18 54:64 (-10) 46
15. Oborishte (Panagyurishte) Oborishte (Panagyurishte) 38 13 7 18 58:75 (-17) 46
16. Septemvri (Simitli) Septemvri (Simitli) 38 10 15 13 48:50 (-2) 45
17. Pirin 1941 (Razlog) Pirin 1941 (Razlog) 38 13 6 19 38:55 (-17) 45
18. OFK Kostinbrod 2012 (Kostinbrod) OFK Kostinbrod 2012 (Kostinbrod) 38 11 10 17 40:63 (-23) 43
19. Hebar 1918 II (Pazardzhik) Hebar 1918 II (Pazardzhik) 38 9 6 23 35:63 (-28) 33
20. Chavdar (Etropole) Chavdar (Etropole) 38 13 2 23 46:74 (-28) 41

attendance

Goals time table

fixtures

Rilski sportist 2011
(Samokov)

1:2

6 June 2024 18:00
 
38th round

CSKA II
(Sofia)

CSKA II
(Sofia)

2:0

1 June 2024 18:00
CSKA Sports Complex, Pancharevo
37th round

Botev 1937
(Ihtiman)

Levski II
(Sofia)

3:0

29 May 2024 18:00
Vivacom arena - Georgi Asparuhov, Sofia
28th round

CSKA II
(Sofia)

Bansko team
(Bansko)

4:2

25 May 2024 18:00
St. Peter, Bansko
36th round

CSKA II
(Sofia)

CSKA II
(Sofia)

3:0

18 May 2024 18:00
CSKA Sports Complex, Pancharevo
35th round

Kyustendil
(Kyustendil)

Septemvri
(Simitli)

2:0

11 May 2024 18:00
 
34th round

CSKA II
(Sofia)

CSKA II
(Sofia)

3:3

8 May 2024 18:00
CSKA Sports Complex, Pancharevo
33rd round

Minyor
(Pernik)

Septemvri II
(Sofia)

1:2

1 May 2024 14:00
German, German
32nd round

CSKA II
(Sofia)

CSKA II
(Sofia)

0:0

27 April 2024 16:00
CSKA Sports Complex, Pancharevo
31st round

Slivnishki geroy
(Slivnitsa)

FC 1948 III
(Sofia)

3:1

20 April 2024 16:00
Letishte, Sofia
30th round

CSKA II
(Sofia)

CSKA II
(Sofia)

3:1

13 April 2024 16:00
CSKA Sports Complex, Pancharevo
29th round

Balkan 1929
(Botevgrad)

CSKA II
(Sofia)

4:1

31 March 2024 15:00
CSKA Sports Complex, Pancharevo
27th round

OFK Kostinbrod 2012
(Kostinbrod)

Vitosha
(Bistritsa)

1:1

23 March 2024 16:30
Letishte, Sofia
26th round

CSKA II
(Sofia)

CSKA II
(Sofia)

1:1

16 March 2024 15:00
German, German
25th round

Vihren
(Sandanski)

CSKA II
(Sofia)

2:1

9 March 2024 15:01
CSKA Sports Complex, Pancharevo
24th round

Slavia 1913 II
(Sofia)

Oborishte
(Panagyurishte)

0:2

6 March 2024 15:00
Orcho voyvoda, Panagyurishte
23rd round

CSKA II
(Sofia)

CSKA II
(Sofia)

1:0

2 March 2024 13:00
CSKA Sports Complex, Pancharevo
22nd round

Pirin 1941
(Razlog)

Hebar 1918 II
(Pazardzhik)

0:2

24 February 2024 14:00
Benkovski, Saraia
21st round

CSKA II
(Sofia)

CSKA II
(Sofia)

3:0 aw

17 February 2024 14:00
 
20th round

Chavdar
(Etropole)

CSKA II
(Sofia)

4:2

25 November 2023 17:00
CSKA Sports Complex, Pancharevo
19th round

Rilski sportist 2011
(Samokov)

Botev 1937
(Ihtiman)

0:2

18 November 2023 14:00
 
18th round

CSKA II
(Sofia)

CSKA II
(Sofia)

2:1

11 November 2023 12:00
CSKA Sports Complex, Pancharevo
17th round

Bansko team
(Bansko)

Kyustendil
(Kyustendil)

1:2

3 November 2023 14:00
Osogovo, Kyustendil
16th round

CSKA II
(Sofia)

CSKA II
(Sofia)

2:0

28 October 2023 16:15
CSKA Sports Complex, Pancharevo
15th round

Septemvri
(Simitli)

Minyor
(Pernik)

1:0

21 October 2023 16:00
Minjor, Pernik
14th round

CSKA II
(Sofia)

CSKA II
(Sofia)

2:1

14 October 2023 16:00
CSKA Sports Complex, Pancharevo
13th round

Septemvri II
(Sofia)

Slivnishki geroy
(Slivnitsa)

1:2

7 October 2023 16:00
Slivnishki geroy, Slivnitsa
12th round

CSKA II
(Sofia)

CSKA II
(Sofia)

2:1

30 September 2023 17:00
Bulgarska armia, Sofia
11th round

FC 1948 III
(Sofia)

Balkan 1929
(Botevgrad)

0:3

23 September 2023 17:00
 
10th round

CSKA II
(Sofia)

CSKA II
(Sofia)

1:0

18 September 2023 17:00
Bulgarska armia, Sofia
9th round

Levski II
(Sofia)

OFK Kostinbrod 2012
(Kostinbrod)

0:4

9 September 2023 17:00
Georgi Benkovski, Kostinbrod
8th round

CSKA II
(Sofia)

CSKA II
(Sofia)

1:0

6 September 2023 17:00
CSKA Sports Complex, Pancharevo
7th round

Vitosha
(Bistritsa)

Vihren
(Sandanski)

1:1

2 September 2023 17:00
Malesh, Mikrevo
6th round

CSKA II
(Sofia)

Slavia 1913 II
(Sofia)

1:2

26 August 2023 18:00
Aleksandar Shalamanov, Sofia
5th round

CSKA II
(Sofia)

CSKA II
(Sofia)

0:1

19 August 2023 18:00
Bulgarska armia, Sofia
4th round

Oborishte
(Panagyurishte)

Pirin 1941
(Razlog)

1:0

16 August 2023 18:00
Septemvri, Razlog
3rd round

CSKA II
(Sofia)

CSKA II
(Sofia)

3:1

12 August 2023 18:00
CSKA Sports Complex, Pancharevo
2nd round

Hebar 1918 II
(Pazardzhik)

Chavdar
(Etropole)

4:1

5 August 2023 18:00
 
1st round

CSKA II
(Sofia)

players

Nº Name App Min Sq Goa Assi YC RC
2. Nasko Tsekov 16 1394′ 16 1 3 4 -
3. Lachezar Ivanov 32 2949′ 33 2 - 8 -
5. Martin Sotirov 27 (5) 2374′ 37 1 - 6 -
6. Petko Panayotov 30 2648′ 30 4 1 6 -
7. Alesandro Nikolov 26 (9) 2347′ 35 9 2 7 -
7. Mark-Emilio Papazov 13 1177′ 13 10 (1) 1 - -
8. Yulian Iliev 36 3293′ 36 5 (3) 6 6 -
10. Georgi Chorbadzhiyski 23 2059′ 23 10 4 6 -
11. Ilian Antonov 24 2092′ 24 3 6 3 -
13. Dimitar Hristov 17 (8) 1528′ 31 - - 2 -
19. Teodor Apostolov 19 (8) 1738′ 32 3 2 5 1
20. Kiril Georgiev 2 (6) 192′ 32 1 1 - -
  • App - number of matches during the season. in brakets is displayed matches played as sub
  • Min - number of minutes played during the season. if no other information the match is calculated as two halfs by 45 minutes
  • Sq - number of matches that the player was on starting eleven on or on the bench
  • Goa - total goals scored by the played. in brakets is displayed how many of those are from penalties
  • Assi - total assists made by the player
  • YC - number of yellow cards
  • RC - number of red cards