South „B“ Group 1983/84

Before the start of the season, the doubling team of CSKA was renamed Armeets (Sofia). The team plays and practices at the „Septemvri“ Stadium in Krasna Polyana Quarter. After the end of the season, the reserve teams were removed from the Championship

standings

# Club M W D L GD P
1. Pirin (Blagoevgrad) Pirin (Blagoevgrad) 34 20 9 5 54:30 (24) 49
2. Minyor (Pernik) Minyor (Pernik) 34 19 7 8 50:31 (19) 45
3. Rozova dolina (Kazanlak) Rozova dolina (Kazanlak) 34 15 9 10 51:33 (18) 39
4. Neftochimic (Burgas) Neftochimic (Burgas) 34 15 8 11 63:50 (13) 38
5. Balkan (Botevgrad) Balkan (Botevgrad) 34 16 6 12 49:41 (8) 38
6. Chirpan (Chirpan) Chirpan (Chirpan) 34 17 4 13 38:31 (7) 38
7. Pirin (Gotse Delchev) Pirin (Gotse Delchev) 34 17 3 14 50:36 (14) 37
8. Marek (Stanke Dimitrov) Marek (Stanke Dimitrov) 34 16 5 13 46:36 (10) 37
9. Vihren (Sandanski) Vihren (Sandanski) 34 16 5 13 40:42 (-2) 37
10. Asenovets (Asenovgrad) Asenovets (Asenovgrad) 34 16 4 14 43:45 (-2) 36
11. Arda (Kardzhali) Arda (Kardzhali) 34 14 6 14 48:36 (12) 34
12. Rilski sportist (Samokov) Rilski sportist (Samokov) 34 14 6 14 42:44 (-2) 34
13. Zagorets (Nova Zagora) 34 15 3 16 50:51 (-1) 33
14. Hebar (Pazardzhik) Hebar (Pazardzhik) 34 14 4 16 49:48 (1) 32
15. Eledzhik (Ihtiman) Eledzhik (Ihtiman) 34 13 4 17 46:56 (-10) 30
16. Maritsa (Plovdiv) Maritsa (Plovdiv) 34 10 5 19 51:72 (-21) 25
17. Armeets (Sofia) Armeets (Sofia) 34 8 6 20 45:65 (-20) 22
18. Metalurg (Pernik) Metalurg (Pernik) 34 2 4 28 21:89 (-68) 8

Goals time table

fixtures

Vihren
(Sandanski)

1:0

2 June 1984 18:30
 
34th round

Armeets
(Sofia)

Armeets
(Sofia)

1:2

27 May 1984 18:00
 
33rd round

Asenovets
(Asenovgrad)

Marek
(Stanke Dimitrov)

4:1

24 May 1984 18:00
 
32nd round

Armeets
(Sofia)

Armeets
(Sofia)

1:0

20 May 1984 18:00
 
31st round

Metalurg
(Pernik)

Arda
(Kardzhali)

2:2

16 May 1984 18:00
 
30th round

Armeets
(Sofia)

Armeets
(Sofia)

4:0

13 May 1984 18:00
 
29th round

Hebar
(Pazardzhik)

Armeets
(Sofia)

1:2

6 May 1984 18:00
 
28th round

Neftochimic
(Burgas)

Minyor
(Pernik)

1:0

28 April 1984 17:00
 
27th round

Armeets
(Sofia)

Armeets
(Sofia)

2:4

25 April 1984 17:00
 
26th round

Rilski sportist
(Samokov)

Zagorets
(Nova Zagora)

5:2

21 April 1984 17:00
 
25th round

Armeets
(Sofia)

Armeets
(Sofia)

1:0

15 April 1984 17:00
 
24th round

Rozova dolina
(Kazanlak)

Chirpan
(Chirpan)

2:1

7 April 1984 17:00
 
23rd round

Armeets
(Sofia)

Armeets
(Sofia)

0:1

25 March 1984 16:30
 
22nd round

Eledzhik
(Ihtiman)

Maritsa
(Plovdiv)

2:4

18 March 1984 15:30
 
21st round

Armeets
(Sofia)

Armeets
(Sofia)

2:3

11 March 1984 15:30
 
20th round

Pirin
(Blagoevgrad)

Balkan
(Botevgrad)

2:0

7 March 1984 15:30
 
19th round

Armeets
(Sofia)

Armeets
(Sofia)

1:0

4 March 1984 15:30
 
18th round

Pirin
(Gotse Delchev)

Armeets
(Sofia)

1:1

24 December 1983
 
17th round

Vihren
(Sandanski)

Asenovets
(Asenovgrad)

2:1

14 December 1983
 
16th round

Armeets
(Sofia)

Armeets
(Sofia)

2:1

11 December 1983
 
15th round

Marek
(Stanke Dimitrov)

Metalurg
(Pernik)

2:3

4 December 1983
 
14th round

Armeets
(Sofia)

Armeets
(Sofia)

1:2

30 November 1983 14:30
 
13th round

Arda
(Kardzhali)

Hebar
(Pazardzhik)

1:1

27 November 1983
 
12th round

Armeets
(Sofia)

Neftochimic
(Burgas)

2:1

20 November 1983
 
11th round

Armeets
(Sofia)

Armeets
(Sofia)

0:0

5 November 1983
 
10th round

Minyor
(Pernik)

Rilski sportist
(Samokov)

2:0

30 October 1983
 
9th round

Armeets
(Sofia)

Armeets
(Sofia)

2:1

16 October 1983
 
8th round

Zagorets
(Nova Zagora)

Rozova dolina
(Kazanlak)

0:0

2 October 1983 15:00
 
7th round

Armeets
(Sofia)

Armeets
(Sofia)

1:2

25 September 1983
 
6th round

Chirpan
(Chirpan)

Eledzhik
(Ihtiman)

4:3

18 September 1983 17:30
 
5th round

Armeets
(Sofia)

Armeets
(Sofia)

3:3

11 September 1983
 
4th round

Maritsa
(Plovdiv)

Pirin
(Blagoevgrad)

3:1

3 September 1983
 
3rd round

Armeets
(Sofia)

Armeets
(Sofia)

1:3

27 August 1983
 
2nd round

Balkan
(Botevgrad)

Pirin
(Gotse Delchev)

5:1

20 August 1983
 
1st round

Armeets
(Sofia)

players

Nº Name App Min Sq Goa
- Rumen Stoyanov 2 180′ 2 2
- Yuriy Paunov 1 90′ 1 1
  • App - number of matches during the season. in brakets is displayed matches played as sub
  • Min - number of minutes played during the season. if no other information the match is calculated as two halfs by 45 minutes
  • Sq - number of matches that the player was on starting eleven on or on the bench
  • Goa - total goals scored by the played. in brakets is displayed how many of those are from penalties